startAktualnościZmiany w terminach przedawnienia
Aktualności
22
03
2017
Zmiany w terminach przedawnienia
Resort Sprawiedliwości pracuję nad zmianą Kodeksu Cywilnego w zakresie okresu przedawnienia roszczeń. Jak poinformował Wiceminister Łukasz Piebak, prace nad projektem idą na tyle szybko, że zmiany możemy się spodziewać już w I poł. 2017 r.

Zmianą objęty będzie przede wszystkim tzw. termin podstawowy i zostanie on skrócony z 10 do 6 lat.
Dużemu skróceniu ulegną też terminy na wszczęcie egzekucji z prawomocnych wyroków, zamiast dotychczasowych 10 lat, wierzyciele będą mieli tylko 3 lata.
Bez zmian pozostaną okresy przedawnienia roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i roszczenia związane ze świadczeniami okresowymi i będą w dalszym ciągu wynosić 3 lata.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się również, aby Sąd z urzędu badał czy dane roszczenie nie jest przedawnione, obecnie Sąd podejmuje się weryfikowania terminu przedawnienia jedynie na zarzut strony pozwanej złożony w trakcie procesu.

Proponowane zmiany obejmą również zasady przerwania biegu przedawnienia. Podjęcie czynności przed Sądem nie doprowadzi już do przerwy w biegu terminu przedawnienia (termin nie będzie biegł od nowa), a spowoduje wstrzymanie zakończenia jego biegu. W praktyce oznacza to, że okres przedawnienia upływałby normalnie, jednakże nie mógłby on nastąpić wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od prawomocnego zakończenia postępowania, podjętego wskutek tej czynności. 
Nowelizacji również poddane mają zostać przepisy odnośnie ustalenia początku i końca biegu przedawnienia, który ma się rozpoczynać nie tylko w dniu, w którym wierzyciel dowiedział się o roszczeniu, lecz także w dniu, kiedy wierzyciel dowiedział się o osobie zobowiązanej z tego tytułu. Za koniec biegu przedawnienia będzie przyjęty natomiast ostatnie dzień roku kalendarzowego, w którym upływa termin.

Ustawodawca wprowadza również nowe zasady odnośnie egzekucji komorniczej z rachunku bankowego. Dłużnik, któremu zajęto rachunek bankowy, będzie niezwłocznie o tym fakcie informowany, a zajęta kwota będzie mogła być przekazana do komornika dopiero po upływie 14 dni. W tym okresie, dłużnik będzie miał możliwość wniesienia powództwa o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. Wyłączeniu powyższej procedury będą podlegać egzekucje z tytułu alimentów i renty.