startAktualnościZmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa
Aktualności
20
03
2017
Zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa
W dniu 7 marca br. na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty został projekt zmian ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Uzasadniając projektowane zmiany wskazano, iż stanowią one odpowiedź na społeczne oczekiwanie zmian w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Czynnik ludzki stanowi podstawowy element na jakim opiera się wymiar sprawiedliwości, a zatem istotne, aby funkcje w wymiarze sprawiedliwości sprawowały osoby dające rękojmię prawidłowego i uczciwego wykonywania powierzonych im funkcji, tzn. takie, które w praktyce realizowałyby postulat niezależności i niezawisłości sędziowskiej.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że celem wprowadzanych zmian jest uproszczenie zasad wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa będących sędziami oraz urzeczywistnienie zasady reprezentatywności wszystkich grup sędziowskich w Radzie. Powyższe ma gwarantować wybór członków Rady przez Sejm, z grona kandydatów przedstawionych przez Marszałka Sejmu (prawo zgłoszenia kandydata przysługiwać będzie Prezydium Sejmu, grupie obejmującej minimalnie 50 posłów lub stowarzyszeniom sędziowskim).

Dalej wskazano, iż zwiększony winien zostać wpływ suwerena tj. Narodu na wybór kandydatów do pełnienia urzędu sędziego lub asesora sędziowskiego. Obecnie wybór ten mógł być przeforsowany przez gremium sędziowskie, bowiem tylko ośmiu spośród dwudziestu pięciu członków Rady nie stanowili przedstawiciele władzy sędziowskiej. Według wprowadzonych zmian Krajowa Rada Sądownictwa obejmować będzie dwa Zgromadzenia, które to niezależnie od siebie opiniować będą kandydatury, a wybranym, będzie mogła być osoba, która uzyska akceptacje obu Zgromadzeń. W skład Pierwszego Zgromadzenia wchodzić będzie: Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Minister Sprawiedliwości, Pierwszy Prezes Sądu Administracyjnego, czterech posłów oraz dwóch senatorów, a więc większość gremium stanowić będą przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej.  Drugie Zgromadzenie obejmować będzie pozostałych piętnastu sędziów zasiadających w Radzie. W praktyce uniemożliwiony zostanie więc wybór kandydata, który nie uzyska akceptacji środowiska politycznego. Odnotować należy, iż Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się także do Krajowej Rady Sądownictwa o wyrażenie opinii co do projektowanych zmian, zakreślając termin 7 dni na ustosunkowanie się, z uwagi na pilny charakter prac, a zatem standardy demokratyczne zostały spełnione.

Projekt przewiduje 14 dniowy okres vacatio legis od dnia ogłoszenia ustawy.

Opracowano na podstawie komunikatu Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 07.03.2017 r. oraz uzasadnienia projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw.