startAktualnościUstawodawca rozstrzygnie wątpliwości w zakresie zaskarżania nakazu w EPU?
Aktualności
20
04
2017
Ustawodawca rozstrzygnie wątpliwości w zakresie zaskarżania nakazu w EPU?
W dniu 9 marca 2017 roku odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy zakładającego zmianę art. 50536 Kodeksu postępowania cywilnego, który reguluje skutki wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Inicjatywa ustawodawcza w tym zakresie była podyktowana pogłębiającymi się wątpliwościami co do konstytucyjności aktualnie obowiązującego zapisu.

Zdaniem Sądu Rejonowego w Chełmie, którego pytanie prawne był przedmiotem analizy Trybunału Konstytucyjnego (sygnatura akt P 7/12), „niekonstytucyjność art. 50536 § 1 k.p.c. wynika stąd, że wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym tylko przez jednego z pozwanych (…) bądź zaskarżenia jedynie części rozstrzygnięcia zawsze skutkuje utratą mocy nakazu zapłaty w całości i w odniesieniu do wszystkich pozwanych, tj. nawet tych, którzy nie składali sprzeciwu”. Projektodawca wskazał, iż obowiązująca regulacja narusza art. 45 Konstytucji RP w zakresie prawa do samodzielnego działania przed sądem oraz art. 78 Konstytucji RP, który zakłada prawo swobody decyzji co do zakresu zaskarżenia.

Projekt nowelizacji zakłada rozszerzenie art. 50536 o dwa paragrafy. Pierwszy z nich miałby stanowić, iż wniesienie sprzeciwu przez jednego z pozwanych powoduje, iż nakaz zapłaty traci moc tylko w stosunku do tego z pozwanych, który skutecznie wniósł sprzeciw. Drugi natomiast przewidywałby, że prawidłowe wniesienie środka zaskarżenia jedynie co do części rozstrzygnięcia, prowadziłoby do utraty mocy nakazu zapłaty jedynie co do zaskarżonej części. W ocenie projektodawcy „wprowadzana zmiana zapewni zgodność przepisu z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz zapewni możliwość przeprowadzenia czytelnej i zgodnej z zasadami postępowania zawartymi w innych częściach aktu wykładni.”

Ustawa zmieniająca miałaby wejść w życie w ciągu 3 miesięcy od daty ogłoszenia.