startAktualnościPrawo budowlane – zmiany przepisów dotyczących odpowiedzialności solidarnej inwestora?
Aktualności
22
02
2017
Prawo budowlane – zmiany przepisów dotyczących odpowiedzialności solidarnej inwestora?
W dniu 29 grudnia 2016 roku do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, który zakłada m.in. zmianę art. 6471 Kodeksu cywilnego regulującego zasady odpowiedzialności solidarnej inwestora względem podwykonawców. Zdaniem autorów proponowane modyfikacje mają doprowadzić do zakończenia licznych sporów interpretacyjnych zgłaszanych przez judykaturę i doktrynę na kanwie aktualnie obowiązującego stanu prawnego.   

Istota projektowanej zmiany sprowadza się do odejścia od modelu, w którym ustawa obliguje generalnego wykonawcę do uzyskania zgody inwestora na zawarcie umowy o roboty budowalne z podwykonawcą. Przedmiotową regulację miałoby zastąpić wprowadzenie dwóch możliwości. Po pierwsze, zawarcie pisemnej umowy określającej przedmiot robót budowlanych wykonywanych za pomocą oznaczonego podwykonawcy – gdzie sam fakt uregulowania tej kwestii w drodze umowy byłby równoznaczny z wyrażeniem zgody na wykonywanie konkretnych robót przez danego podwykonawcę. Po drugie, pisemne zgłoszenie inwestorowi robót wykonywanych przez podwykonawcę - gdzie zgoda inwestora ma charakter dorozumiany do czasu złożenia przez inwestora sprzeciwu w terminie 30 dni od daty zgłoszenia. 

Ponadto autorzy projektu proponują rezygnację z obowiązku przedstawiania inwestorowi umowy podwykonawczej lub jej projektu. Projektodawcy zwrócili bowiem uwagę, iż "skoro ustawodawca nie wprowadza wymogu zawarcia umowy między inwestorem a wykonawcą w formie pisemnej, pod rygorem nieważności, brak uzasadnienia dla istnienia takiego wymogu, w każdym przypadku, dla umów zawieranych między wykonawcą a podwykonawcą, bądź między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą". Takie rozwiązanie miałoby doprowadzić  również do znaczącego uproszczenia i skrócenia procesu prowadzącego do powstania odpowiedzialności solidarniej inwestora i wykonawcy (także w przypadku bierności wykonawcy).

Jednocześnie projekt zakłada wprowadzenie przepisów, które miałyby zakreślić ramy odpowiedzialności solidarnej inwestora. Nowelizacja mówi tutaj o dwóch aspektach, tj. przedmiocie robót wskazanym w doręczonym zgłoszeniu lub umowie zawartej z wykonawcą oraz górnej granicy kwotowej ("wynagrodzenie należne wykonawcy").  Tym samym inwestor będzie odpowiedzialny za zapłatę wynagrodzenia w wysokości wynikającej z umowy między wykonawcą a podwykonawcą, chyba że przedmiotowa kwota przekroczy wysokość wynagrodzenia przewidzianego dla wykonawcy - wówczas podwykonawca otrzyma zapłatę w wysokości odpowiadającej wartości wynagrodzenia ustalonego w warunkach rynkowych, zgodnie z robotami określonymi w zgłoszeniu lub umowie.

Ustawa zmieniająca miałaby wejść w życie już 1 czerwca 2017 roku.